Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Poznań: Dworzec Letni wrócił do życia

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
01-09-2011
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Koleje Wielkopolskie

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Poznań: Dworzec Letni wrócił do życia
Fot. Koleje Wielkopolskie
Po latach zastoju, na Dworzec Letni w Poznaniu wróciło życie. Obiekt po gruntownym remoncie uroczyście otwarto we wtorkowe popołudnie, 30 sierpnia 2011 roku.

Na dworzec przyjechał zabytkowy parowóz z wagonami i nowoczesny pociąg wyprodukowany przez fabrykę Pojazdy Szynowe PESA SA z Bydgoszczy, który w przyszłości będzie woził pasażerów Kolei Wielkopolskich.

 

Wystąpiła także grupa rekonstrukcyjna, która wcieliła się w rolę przedwojennych żołnierzy polskich i niemieckich, byli letnicy z czasów, gdy z Dworca Letniego poznaniacy wyjeżdżali na odpoczynek do Puszczykowa lub Osowej Góry.

 

Uroczystości na Dworcu Letnim rozpoczęły się wraz z wjazdem na peron 4b pociągu retro z gośćmi, którzy wcześniej uczestniczyli w otwarciu zmodernizowanego dworca w Luboniu. Pociąg wywołał wzruszenie wśród oczekujących, nikomu nie przeszkadzały towarzyszące jego wjazdowi kłęby dymu i pary. Atmosferę podnosiła grająca w czasie wjazdu orkiestra poznańskich kolejarzy.

 

Uczestnicy wysłuchali monologu aktora, który przebrany za niemieckiego, wysokiej rangi urzędnika, łamaną polszczyzną przypomniał historię dworca, a w ostatnim fragmencie wypowiedzi symbolicznie przekazał akt erekcyjny wiceprezesowi zarządu PKP SA Pawłowi Olczykowi, marszałkowi województwa wielkopolskiego Markowi Woźniakowi i prezesowi zarządu Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o. Włodzimierzowi Wilkanowiczowi.

 

Prezes Paweł Olczyk w krótkim wystąpieniu wyraził radość z faktu, że Dworzec Letni odzyskał blask, poinformował o wsparciu PKP SA dla Kolei Wielkopolskich, natomiast marszałek Woźniak m.in. poinformował o tym, że patronem Dworca Letniego w Poznaniu będzie Ignacy Jan Paderewski, który był tutaj uroczyście witany przez poznaniaków w przeddzień Powstania Wielkopolskiego, dokładnie 26 grudnia 1918 roku.

 

W trakcie uroczystości na skwerze przed budynkiem Dworca Letniego nastąpiło uroczyste zasadzenie trzech klonów czerwonych. Zasadzili je prezes Paweł Olczyk, marszałek Marek Woźniak i Marian Domaniecki z firmy Zakład Budowlano-Sztukatorski, Konserwacja Zabytków, Marian Domaniecki, przedstawiciel głównego wykonawcy robót budowlanych.

 

Właścicielem Dworca Letniego jest PKP SA, natomiast od września tego roku obiekt będzie w dyspozycji Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o. Po okresie udostępnienia dla zwiedzających (od 31 sierpnia do 9 września, z wyłączeniem niedzieli, w godzinach od 14 do 17) Dworzec ponownie zostanie zamknięty po to, aby zainstalować w nim urządzenia niezbędne do użytecznego dla podróżnych funkcjonowania obiektu.

 

Dworzec cesarski został zbudowany z myślą o wizytach w Poznaniu niemieckiej rodziny panującej. Było to w okresie zaborów, gdy stolica Wielkopolski leżała w granicach Rzeszy Niemieckiej. Ostateczny kształt dworzec uzyskał w 1913 roku. Cesarz Wilhelm II Hohenzollern został uroczyście podjęty w ukończonym dworcu reprezentacyjnym 26 sierpnia 1913 roku. Tuż po I wojnie światowej, 26 grudnia 1918 roku witano tutaj podróżującego z Gdańska do Warszawy Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przybycie stało się impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego. W okresie II Rzeczypospolitej dworzec nadal służył celom reprezentacyjnym. Korzystali z niego między innymi naczelnik państwa Józef Piłsudski i prezydent Polski Stanisław Wojciechowski. Z tego samego peronu odjeżdżały również pociągi z letnikami do podmiejskich ośrodków wypoczynkowych: Promna, Osowej Góry i Puszczykowa, z tego też powodu z czasem do dworca przylgnęła nazwa „Dworzec Letni”. W 2011 roku przeprowadzono jego gruntowną renowację i ponownie służy pasażerom.

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5